دوره 14، شماره 1 - ( 6-1385 )                   جلد 14 شماره 1 صفحات 32-42 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (17341 مشاهده)

مقدمه و هدف:  ثبت یک جنبه حیاتی از کار پرستار و یکی از مهمترین وظایف اوست. ثبت پرستارباید کامل, دقیق ، به موقع و حقیقی باشد. از آنجا که هر گونه نقص و نارسائی در ثبت می تواند منجر به پیامدهای منفی وحتی عدم درمان گردد. ا ین مطالعه با هدف بررسی نحوه ثبت اطلاعات توسط کادر پرستاری در پرونده های بیماران بستری  انجام شده است.

روش کار: این مطالعه یک مطالعه توصیفی بود که روی150  پرونده بیماران بستری  در مراکز آموزشی درمانی علوی ، فاطمی وبوعلی  اردبیل  انجام شد. ابزار گرد آوری اطلاعات چک لیستی بود که با توجه به اهداف پژوهش طراحی شد. داده ها بعد از جمع آوری با استفاده از نرم افزار آماری SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته درقالب  جداول آماری توصیفی ارائه شدند.

یافته ها: درپرونده های مورد مطالعه ، برگ نمودار علائم حیاتی 100%  موارد وجود نداشت. از 8 برگ که می بایست توسط پرستار تکمیل گردد، 7 برگ آن استاندارد بود و تنها در3% پرونده ها برگ جذب و دفع مایعات استاندارد نبود. متوسط ثبت پرستار در برگ پذیرش و خلاصه ترخیص2/26% ، در برگ مراقبتهای قبل از عمل به ترتیب برای پرستار بخش 47% و پرستار اتاق عمل 9% ، در برگ گزارش عمل جراحی70% ، در برگ مراقبت بعد از عمل به ترتیب عناصر اطلاعاتی  ورود به اتاق ریکاوری16% و عناصر اطلاعاتی خروج از اتاق ریکاوری 62% ، در برگ گزارش پرستار3/96% و در برگ کنترل علائم حیاتی4/83% بوده است. متوسط ثبت کلی پرستاری 2/51% بود.

 نتیجه گیری : براساس یافته های  حاضر حدود نیمی از داده ها توسط پرستاران ثبت شده بود . به نظر می رسد عدم آگاهی از  داده هاییکه باید توسط پرستار در پرونده ها ثبت گردد، بی توجهی نسبت به اهمیت ثبت، ضعف مدیریت  پرستاری ومدارک  پزشکی، وجود نقص  وابهام د رطراحی فرمها می تواند از عوامل تاثیر گذار در ایجاد این وضعیت  باشند.

متن کامل [PDF 124 kb]   (6501 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: 1394/11/25 | انتشار: 1394/11/25