دوره 15، شماره 2 - ( 9-1386 )                   جلد 15 شماره 2 صفحات 17-27 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (16933 مشاهده)

مقدمه و هدف: شیردهی از پستان به عنوان بهترین فرم تغذیه نوزاد در سراسر دنیا شناخته شده و توصیه پزشکان متخصص کودکان آمریکا بر تغذیه انحصاری با شیرمادر در شش ماه اول زندگی است . شیر مادر اثر محافظتی در مقابل عفونت های روده ای ، عفونت دستگاه تنفسی ، بیماری های آلرژیک ، چاقی و دیابت نوع I دارد. با عنایت به این که تماس اولیه مادر و نوزاد می تواند در شیردهی موفقیت آمیز مادر تاثیر داشته باشد و برقراری این تماس عمدتاً بستگی به عملکرد پرسنل بیمارستان در امکان برقراری ارتباط بین مادر و نوزاد و هم چنین به میزان آگاهی مادر و  طرز صحیح شیردهی وی دارد ، هدف از انجام این پژوهش تعیین  میزان آگاهی زنان در مورد فواید شیر مادر و نحوه صحیح شیردهی در مرکز آموزشی درمانی هاجر شهرکرد بود .

 روش کار : در یک مطالعه  توصیفی مقطعی ، تعداد 358  نفر از زنانی که در فاصله زمانی فروردین  تا آبان ماه سال 1386 در مرکز آموزشی درمانی هاجر زایمان کرده بودند ، به روش نمونه گیری آسان انتخاب شده  و در مورد آگاهی از مزایای شیر مادر ونحوه صحیح شیردهی مورد بررسی قرار گرفتند. داده ها به وسیله پرسشنامه خود ساخته جمع آوری شد. پرسشنامه شامل مشخصات دموگرافیک و سوالات سنجش آگاهی  در مورد شیر پاسخ صحیح به کمتر از 50 درصد سوالات نشان دهنده آگاهی ضعیف ، بین 75-50 درصد نشان دهنده آگاهی متوسط و بیش از 75 درصد نشان دهنده آگاهی خوب بود . اطلاعات جمع آوری شده با استفاده از نرم افزارspss و آزمون های آماری تی و ضریب همبستگی پیرسون تجزیه و تحلیل شد. 

نتایج :آگاهی خوب در 2/18 درصد زنان ، آگاهی متوسط در 5/64 درصد آنان و آگاهی ضعیف در 3/17 درصد موارد مشاهده گردید . ارتباط معنی داری بین میزان آگاهی زنان با شغل و سطح تحصیلات آنان وجود داشت .زنان شاغل (001/0 = p) و تحصیل کرده آگاهی بیشتری نسبت به زنان خانه دار داشتند (008/0= p ).  

نتیجه نهائی : با توجه به اینکه میزان آگاهی زنان در بیشتر موارد در حد متوسط بوده است لزوم آموزش به ویژه در زمینه درمان فرورفتگی نوک پستان، شیردهی در موارد دوقلویی و طول مدت شیردهی ، مدت زمان لازم بر ای فاسد شدن شیر مادر، نقش شیر مادر در پیشگیری از عفونت گوش، پوسیدگی دندان ، ایجاد حساسیت و بیماری اسهال توسط پرسنل مراکز بهداشتی درمانی پیشنهاد می گردد .

متن کامل [PDF 494 kb]   (2819 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: ۱۳۹۵/۱/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۵/۱/۳۰