دوره 15، شماره 2 - ( 9-1386 )                   جلد 15 شماره 2 صفحات 33-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (9564 مشاهده)

مقدمه و هدف: بیماری تالاسمی شایعترین بیماری ژنتیکی در ایران می باشد. اگاهی زوجین در شرف ازدواج می تواند در پیشگیری از آن نقش موثر داشته باشد. هدف از این مطالعه تعیین میزان اگاهی زوجین در شرف ازدواج در باره بیماری تالاسمی در شهرستان بهار می باشد.

روش کار: این مطالعه مقطعی بر روی 175 نفر از زوجین که برای دریافت خدمات مشاوره ای قبل از ازدواج به مرکز رفرانس شهرستان بهار در سال 86 مراجعه نموده بودند ، انجام گردید. ابزار گردآوری اطلاعات ، پرسشنامه محقق ساخته بود و تجزیه و تحلیل داده ها بوسیله برنامه  نرم افزار SPSS  و با  استفاده از آزمون مجذور کای (Chi-Square) انجام گرفت.

نتایج: با توجه به نتایج این مطالعه 1/13 درصد از زوجین آگاهی خوب ، 4/47 درصد آگاهی متوسط و 4/39 درصد آگاهی ضعیف در باره بیماری تالاسمی داشتند. همچنین اختلاف معنی دار بین میزان اگاهی و جنسیت افراد  مشاهده نگردید(05/0<P). اما اختلاف معنی دار بین میزان آگاهی و سطح سواد و محل سکونت مشاهده گردید به طوری که  با افزایش سطح سواد  میزان آگاهی زوجین افزایش و هم چنین میزان آگاهی جوانان شهری در مقایسه با روستایی از سطح نسبتاً بالاتری برخوردار بود(05/0>P). 

نتیجه نهایی: نتایج این مطالعه نشان می دهد که در سالهای اخیر با بهره گیری از وسایل ارتباطات جمعی و آموزش پیرامون بیماری تالاسمی میزان اگاهی جوانان افزایش یافته اســت اما آمــوزش وســیـع تــر و مداوم به گروه های هدف (جوانان ، دانش آموزان، سربازان و سایر مردم) جهت ارتقاء  فرهنگ پیشگیری  از بیماری تالاسمی امری ضروری می باشد.

 

واژه‌های کلیدی: آگاهی، ازدواج، تالاسمی
متن کامل [PDF 388 kb]   (1743 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: ۱۳۹۵/۱/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۵/۱/۳۰