دوره 16، شماره 1 - ( 2-1387 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 35-45 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (20072 مشاهده)

مفدمه و هدف : سندرم قبل از قاعدگی یکی از شایع ترین علت ایجاد ناراحتی جسمی و روحی دوران باروری در زنان محسوب می شود که در فاز لوتئال سیکل قاعدگی رخ می دهد و منجر به کاهش کیفیت زندگی آنان می شود علی رغم اهمیت بیماری ،هنوز درمان مناسبی برای آن وجود ندارد. گیاه گل مغربی ، به طور سنتی در درمان بیماری مرسوم است اما اثرات درمانی ان همچنان مبهم است. مطالعه فوق با هدف تعیین تاثیر داروی گیاهی روغن گل مغربی بر علائم سندرم قبل از قاعدگی انجام شد .

روش کار : پژوهش حاضر یک کارآزمایی بالینی دوسوکور است که بر روی 76 نفر از از زنان مراجعه کننده به 10 مرکز بهداشتی درمانی اصفهان که مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی بودند، انجام شد. شرکت‌کنندگان برای دو سیکل متوالی فرم ثبت وضعیت روزانه آینده‌نگر را تکمیل کردند و پس از تایید سلامت جسمی و روانی به طور تصادفی به دو گروه 38 نفری تقسیم شدند و به مدت دو سیکل متوالی ، حداقل 14 روز قبل از قاعدگی تحت درمان قرار گرفتند. ابزار گرداوری اطلاعات شامل پرسشنامه دموگرافیک ، ثبت اطلاعات روزانه وتست افسردگی بک بود . جهت تجزیه و تحلیل داده ها ازنرو افزار spss و امار توصیفی و استنباطی (آزمون کای دو،آزمون تی ، من ویتنی ،تست دقیق فیشر و ویل کاکسون ) استفاده شد .   

نتایج : در گروه دریافت کننده روغن گل مغربی ، میانگین شدت علائم سندرم قبل از قاعدگی ، قبل و بعد از انجام مداخله  ، تفاوت اماری معنی داری نشان داد (01/0p< ).در حالی که در گروه شاهد، ، قبل و بعد از انجام مداخله ،تفاوت اماری معنی داری مشاهده نشد(23/p<  ). همچنین مقایسه شدت علائم دربین دو گروه بعد از انجام مداخله ، اختلاف معنی دار آماری نشان داد ( 02/0>P ).

نتیحه نهائی : نتایج پژوهش نشان داد که روغن گل مغربی ، در بهبود علائم سندرم قبل از قاعدگی موثر است ، در این راستا تکرار مطالعات بیشتر و پیگیری طولانی تر برای کسب شواهد قوی تر مورد نیاز است .

متن کامل [PDF 157 kb]   (8038 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: ۱۳۹۵/۱/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۵/۱/۳۰