دوره 16، شماره 2 - ( 8-1387 )                   جلد 16 شماره 2 صفحات 28-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (22419 مشاهده)

مقدمه و هدف: بارداری زمان دگرگونی، امید، انتظار و نگرانی برای زنان و خانواده های آنان است. این دوران رویدادی فیزیولوژیک و طبیعی است، اما اگر با عوامل مخاطره آمیز همراه شود می تواند سبب ناتوانی یا حتی مرگ و میر مادر و جنین گردد. مطالعه حاضر به منظور تعیین میزان بارداری پر خطر و برخی عوامل مرتبط انجام شده است.

روش کار: در این مطالعه توصیفی تحلیلی با روش نمونه گیری آسان 715 نفر از زنان باردار مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر یاسوج در سال 1385 انتخاب شدند. اطلاعات مورد لزوم از طریق مصاحبه و تکمیل پرسشنامه حاوی سئوالات ویژگیهای جمعیت شناختی، سابقه عوامل مخاطره آمیز و عوامل خطر در بارداری فعلی، انجام معاینات فعلی، انجام معاینات بالینی روتین و پرونده های بهداشتی جمع آوری گردید. داده ها با نرم افزار SPSS و با استفاده از آمار توصیفی و آزمونهای آماری کای دو، دقیق فیشر و همبستگی مورد تجریه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج: میانگین سنی واحدهای مورد پژوهش 3/5± 25بود. 1/2% زیر 18 سال و 3/5% بالای 35 سال سن داشتند. 3/66% شهری و 7/33% روستایی بودند: 4/52% حداقل یکی از عوامل خطر دوران بارداری را داشتند. 7/7% مراقبت منظم دوران بارداری را دریافت نکرده بودند. بیشترین عوامل خطر به ترتیب مربوط به خونریزی 8/7% ، درد زودرس زایمان 4/6% ، عفونت ادراری 6% ، اختلالات فشار خون 5/5% بود. تعداد زایمان و سن حاملگی از جمله عوامل مرتبط با بارداری پر خطر در این پژوهش بود(05/>P) و با عواملی مانند محل سکونت، سواد، شاغل بودن، شغل همسر، وضعیت مسکن، گروه خون و دریافت منظم مراقبت بارداری ارتباط معنی داری نداشت.

نتیجه نهایی: یافته های پژوهش نقش عوامل فیزیولوژیک را در بارداری پر خطر مهمتر از عوامل اقتصادی و اجتماعی نشان می دهد. با توجه به این یافته ها آموزش خانواده ها جهت رعایت تنظیم خانواده و پیشگیری از بارداری های مکرر زنان و همچنین شروع مراقبت های دوران بارداری در سن حاملگی پایین تر در شناسایی بارداری های پرخطر و کنترل به موقع عوارض آن ضروری است.

واژه‌های کلیدی: بارداری پرخطر، عوامل مرتبط، یاسوج
متن کامل [PDF 232 kb]   (9497 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: 1394/11/25 | انتشار: 1394/11/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.