دوره 17، شماره 12 - ( 8-1388 )                   جلد 17 شماره 12 صفحات 63-53 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (20625 مشاهده)

مقدمه و هدف: تالاسمی شایعترین اختلال هموگلوبین در جهان محسوب می‌گردد و  به خاطر آن، بیماران مبتلا نیاز مداوم به دریافت خون دارند. دریافت خون علاوه بر نجات جان بیمار عوارضی مانند: افزایش حجم در گردش, واکنش همراه تب, واکنش آلرژیک، واکنش سپتیک، واکنش همولتیک و احتمال انتقال بیماریهای عفونی (هپاتیت، ایدز، ...) را هم بدنبال دارد. این مطالعه با هدف شناخت میزان عوارض انتقال خون در بیماران تالاسمی مراجعه ‌کننده به بیمارستانهای آموزشی همدان صورت گرفته است.

روش کار: این پژوهش یک مطالعه توصیفی است. جامعه پژوهش تمام بیماران تالاسمی مراجعه کننده به این بیمارستانها بوده و نمونه پژوهش شامل آندسته از بیمارانی بود که حداقل ماهی یک واحد خون دریافت می­کردند. داده‌های لازم توسط پرسشنامه و چک لیست توسط پژوهشگر گردآوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

نتایج: تجزیه وتحلیل داده­ها نشان داد که 6% افراد تحت مطالعه دچار واکنش غیر همولتیک شده­اند. اما هیچیک از آنها دچار واکنش آلرژیک یا همولتیک نشده­اند و خوشبختانه هیچکدام از آزمودنیها از نظر HIV و هپاتیت B مثبت نبوده­اند.

نتیجه‌نهایی: با آنکه استفاده از فیلتر حین تزریق خون و غربالگری خون­های اهدایی بسیاری از عوارض انتقال خون در بیماران مبتلا به تالاسمی را کاهش داده است ولی هنوز احتمال بروز واکنش­های غیر همولتیک وجود دارد که نیاز به دقت و مراقبت بیشتری از جانب تیم مراقبتی از جمله پرستار و پزشک دارد.

متن کامل [PDF 139 kb]   (6802 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: 1394/11/25 | انتشار: 1394/11/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.