دوره 19، شماره 1 - ( 3-1390 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 52-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (9409 مشاهده)
مقدمه و هدف: بیش از نیمی از مشکلات جنسی که به علت آگاهی ناکافی ایجاد می‌گردد، منجر به روابط ناسالم زناشوئی می‌شود. نظر به نقش آموزش بهداشت باروری و جنسی در پیشگیری از مشکلات جنسی و ارتقاء سلامت، مطالعه حاضر با هدف بررسی تأثیر آموزش براساس الگوی جمیز براون بر میزان آگاهی از بهداشت باروری و جنسی در زنان مراجعه کننده به کلاس‌های آموزشازدواج انجام شد.
روش کار: این مطالعه مداخله‌ای ـ نیمه‌تجربی بر روی 330 نفر از زنان همدان در دو گروه مورد و شاهد که به صورت تصادفی نمونه‌گیری شدند، در سال1386 انجام شد. در گروه مورد آموزش‌ به روش الگوی جمیز براون و در گروه شاهد به روش کلاس‌ مشاوره ازدواج رایج در درمانگاه انجام گرفت. داده‌ها با برنامه SPSS-11، آزمون‌ مجذور کای و آزمون مقایسه قبل و بعد (paired t-test) با سطح معنی‌داری P<0.05 تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: میانگین نمرات آگاهی گروه مورد پیرامون بهداشت جنسی، آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی، جنبه‌های مختلف بهداشت جنسی و آگاهی از ایدز، STDS و تنظیم خانواده پس از آموزش با الگوی جمیز براون (9/85، 0/84، 6/78 و 7/81) نسبت به مرحله قبل از آموزش (43، 49.3، 45.8 و 44) افزایش یافت (P 0.00). میانگین نمرات آگاهی گروه شاهد قبل و بعد از آموزش در کلاس مشاوره ازدواج رایج، تفاوت آماری معنی‌دار نداشت (P 0.62).
نتیجه نهایی: با توجه به یافته‌ها، آگاهی زنان همدان مطلوب نبود. برنامه آموزشی جمیز براون باعث افزایش اطلاعات آن‌ها درمورد بهداشت جنسی شد. لذا آموزش بهداشت باروری و جنسی از طریق الگوی آموزشی جمیز براون برای زنان همدان و با تعمیم به سایر زنان ایران پیشنهاد می گردد.
متن کامل [PDF 152 kb]   (2446 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: ۱۳۹۴/۱۱/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۲۵