دوره 19، شماره 1 - ( 3-1390 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 69-59 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (16826 مشاهده)
مقدمه و هدف: عدم تشخیص افسردگی پس از زایمان می تواند منجر به تطابق غیر موثر مادر با کودک و خانواده شود لذا تحقیق حاضر به بررسی میزان شیوع و عوامل مستعد کننده افسردگی بعد زایمان در مراکز بهداشتی و درمانی منطقه شمال تهران می پردازد .
روش کار: پژوهش انجام شده یک مطالعه توصیفی تحلیلی است . در این پژوهش 250زن مراجعه کننده به مراکز بهداشتی و درمانی منطقه شمال تهران مورد بررسی قرار گرفتند. ابزار تحقیق استفاده از 2 پرسشنامه بود. داده ها با استفاده از نرم افزار علمی SPSS مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند.
نتایج: در مجموع 30% زنان دارای درجات مختلفی از افسردگی پس از وضع حمل و 70% دیگر غیر افسرده بودند. ارتباط معناداری بین افسردگی بعد زایمان و تحصیلات همسر ، رتبه بالای زایمان ، بارداری ناخواسته و عدم سازگاری با همسر دیده شد و همچنین در این مطالعه بین افسردگی بعد زایمان و تفاوت سنی زوجین ، میزان تحصیلات و اشتغال زن ، سن و نوع زایمان اخیر ، جنسیت نوزاد ، سابقه ابتلا به افسردگی درگذشته ، شاخص توده بدن در شروع بارداری ، نحوه مصرف مکمل اسید فولیک در دوران بارداری و سابقه سقط و مرده زایی ارتباط معناداری وجود نداشت.
نتیجه نهایی: برطبق نتایج پژوهش برای جلوگیری از این عارضه پیشنهاد می شود که برنامه های حمایتی و آموزشی در طی حاملگی و بعد از زایمان برای مادر و اطرافیان اجرا گردد.
متن کامل [PDF 136 kb]   (17910 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: 1394/11/25 | انتشار: 1394/11/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.