دوره 21، شماره 4 - ( زمستان 1392 )                   جلد 21 شماره 4 صفحات 57-51 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، shahgholian@nm.mui.ac.ir
چکیده:   (14266 مشاهده)
 

مقدمه: عدم کفایت دیالیز باعث افزایش عوارض ناشی از بیماری مرحله نهایی کلیوی، طول مدت بستری و هزینه‌های تحمیلی می‌گردد.پیش‌آگهی بیماران همودیالیزی، تحت تاثیر کفایت درمان با دیالیز قرار دارد و بررسی آن در اداره این بیماران دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد. نظر به این‌که افزایش کفایت دیالیز یکی از اهداف پرستاری و مراقبتی این بیماران است این مطالعه با هدف بررسی تاثیر پروفایل پلکانی جریان مایع دیالیز بر کفایت دیالیز انجام شد.

 

روش کار: این پژوهش یک کارآزمایی بالینی از نوع متقاطع بود. 28 بیمار از دو مرکز درمانی استان اصفهان با روش نمونه گیری آسان در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفتند. هر یک از بیماران چهار جلسه با روش روتین و چهار جلسه با روش پروفایل پلکانی جریان مایع دیالیز تحت همودیالیز قرار گرفتند و کفایت دیالیز از طریق KT/V آنلاین روی دستگاه دیالیز بی بران اندازه گیری گردید و نتایج از طریق آزمون آماری t زوجو t مستقلتجزیه و تحلیل شدند.

 

یافته ها:میانگین KT/V در روش روتین 235/1 و در روش پروفایل پلکانی جریان مایع دیالیز 387/1 به دست آمد که از نظر آماری تفاوت معنی داری داشت(001/0=P).

 

نتیجه نهایی:استفاده از روش پروفایل پلکانی جریان مایع دیالیز می­تواند با انتشار بیشتر اوره از سمت خون به سمت مایع دیالیز باعث بهتر شدن کفایت دیالیز گردد. بنابراین استفاده از این روش پیشنهاد می گردد.

 
متن کامل [PDF 573 kb]   (2779 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1392/12/8 | پذیرش: 1392/12/8 | انتشار: 1392/12/8

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.