دوره 22، شماره 2 - ( تابستان 1393 )                   جلد 22 شماره 2 صفحات 52-63 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی همدان
2- دانشگاه علوم پزشکی همدان ، t.tehrani@umsha.ac.ir
چکیده:   (7200 مشاهده)

  مقدمه: آموزش یکی از وظایف مهم پرستار کودکان می‏باشد و می‏تواند والدین را در مدیریت صحیح درد ناشی از تانسیلکتومی کودک توانمند کند. هدف این مطالعه تعیین تاثیر آموزش به والدین بر کنترل درد ناشی از تانسیلکتومی در کودکان بستری در بیمارستان‏های شهر همدان در سال 1392 بود.

  روش کار: در این کارآزمایی بالینی، 68 کودک 6 تا 12 سال بستری جهت تانسیلکتومی به همراه والد مراقب انتخاب و بصورت تصادفی بلوکی به دو گروه کنترل و آزمون تقسیم شدند. برای گروه آزمون آموزش فردی، کتابچه آموزشی و پیگیری تلفنی پس از ترخیص انجام شد. ابزار گردآوری داده‏ها چک لیست خودگزارش‏دهی سنجش درد و ثبت وقایع در منزل بود. داده‏ها توسط نرم افزار 16 SPSS ، آمار توصیفی و آزمون­های آنالیز واریانس با اندازه­های تکراری، تی مستقل و کای دو تحلیل شدند.

  یافته ها: در سه روز اول پس از ترخیص، بین میانگین نمرات شدت درد (006/0 p= )، درد بعد از بلع ‏‏(008/0 p= ) و اثر تسکینی مسکن‏ ( 04/0 p= ) گروه آزمون و کنترل اختلاف معنی دار آماری وجود داشت. تفاوت میانگین نمرات شدت درد در روز اول ‏( 004/0 p= ) و دوم ‏ (04/0 p= ) ، درد بعد از بلع در روز اول ‏(02/0 p= ) و دوم‏ (006/0 p= ) و اثر تسکینی داروی ضد درد در روز دوم‏ (01/0 p= ) پس از ترخیص معنی دار بود. 

  نتیجه نهایی: شدت درد و درد بعد از بلع کودکان گروه آزمون بخصوص در دو روز اول پس از ترخیص کمتر و اثر تسکینی داروی ضد درد بیشتر بود. لذا آموزش قبل از عمل جراحی تانسیلکتومی با افزایش دانش و توانمندی والدین بر کاهش درد کودکان در منزل موثر بود .

 

متن کامل [PDF 1413 kb]   (1871 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۳/۴/۳ | پذیرش: ۱۳۹۳/۶/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۳/۶/۱۸