دوره 25، شماره 3 - ( مهر و آبان 1396 )                   جلد 25 شماره 3 صفحات 29-36 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استادیار دانشگاه علوم پزشکی همدان
2- دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی همدان
3- مربی دانشگاه علوم پزشکی همدان ، aminiroy@gmail.com
4- دکترای آمار زیستی دانشگاه علوم پزشکی همدان
چکیده:   (1658 مشاهده)

زمینه و هدف: دانشجویان پرستاری به عنوان نیروهای پرستاری در آینده ، نقش مهمی در سلامت معنوی و جسمی افراد ایفا می کنند. توجه به سلامت عمومی وسلامت معنوی دانشجویان به خصوص دانشجویان پرستاری که اغلب با مددجویانی سر و کار دارند که نیازمند حمایت قوی هستند، ضروری است. هدف این مطالعه بررسی همبستگی سلامت عمومی و سلامت معنوی دانشجویان پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان بود.

روش کار: در این مطالعه توصیفی - همبستگی، 258 دانشجوی پرستاری به صورت نمونه گیری طبقه ای انتخاب شدند. اطلاعات توسط پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ-28) و پرسشنامه سلامت عمومی به صورت خود اظهاری از دانشجویان جمع آوری گردید. با نرم افزار spss نسخه ی 16 و آمار توصیفی و آزمون های همبستگی و رگرسیون تجزیه و تحلیل شدند.

یافته ها: میانگین سن دانشجویان 17/3 ± 57/21  سال بود و از نظر جنس 1/89 درصد دختر و 9/10 درصد پسر بودند. میانگین (انحراف معیار) نمره سلامت عمومی 27/39 (10/3) و سلامت معنوی 10/97 (40/13) بدست آمد. بین سازه های سلامت معنوی و سلامت عمومی رابطه معنادار آماری دیده شد (05/0p<)

نتیجه گیری: سلامت معنوی و سلامت عمومی رابطه نزدیکی با هم داشته و انتظار می رود ارتقاء سلامت معنوی باعث ارتقاء سلامت عمومی دانشجویان پرستاری شود.. توجه به سلامت معنوی دانشجویان درکنار ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی می تواند موجب ارتقاء سلامتی این قشر مهم گردد.

متن کامل [PDF 838 kb]   (266 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۱۶