دوره 26، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 )                   جلد 26 شماره 4 صفحات 247-256 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات اختلالات رفتاری و سوء‌مصرف مواد، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
2- مربی، هیئت علمی، گروه پزشکی اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
3- دانشجوی دکتری علوم رفتاری، مرکز تحقیقات اختلالات رفتاری و سوء‌مصرف مواد، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، mnazaribadie@gmail.com
چکیده:   (2805 مشاهده)
مقدمه: مطالعه حاضر با هدف بررسی عوامل مؤثر بر عود، در افراد وابسته به سوء‌مصرف موادمخدر مراجعه‌کننده به انجمن معتادان گمنام شهرستان ملایر انجام شد.
روش کار: این مطالعه توصیفی مقطعی روی ۳۴۰ نفر از افراد وابسته به مصرف موادمخدر در انجمن معتادان گمنام، با روش نمونه‌گیری تصادفی ساده و با پرسش‌نامه استاندارد، در دو بخش کلی متغیرهای جمعیت‌شناختی و علل عود اعتیاد است که از طریق خودگزارش‌دهی، از سوی شرکت‌کنندگان تکمیل شد. داده‌ها با استفاده از آزمون همبستگی پیرسون تجزیه‌وتحلیل شده است.
یافته‌ها:  دامنه سنی شرکت‌کنندگان در پژوهش بین ۱۳ تا ۷۱ سال و با میانگین ۱۱/۴±۳۶/۴۷ سال بود. نتایج نشان داد عوامل عود مصرف را می‌توان به این شرح تقسیم‌بندی کرد: عوامل فردی، لذت‌جویی و خوش‌گذرانی (۴۶/۲ درصد)، عوامل خانوادگی و مصرف مواد در یکی از اعضای خانواده (۲۵/۶ درصد)، عوامل اجتماعی و وجود دوستان معتاد (۵۲/۴ درصد)، عوامل اقتصادی و بیکاری (۳۴/۱ درصد)، عوامل فرهنگی و از بین رفتن قباحت عمل (۵۵ درصد). طبق یافته‌های مطالعه، همه عوامل مرتبط با عود مصرف (عوامل فردی، خانوادگی، عوامل خانوادگی مربوط به همسر، عوامل اجتماعی، عوامل اقتصادی و عوامل فرهنگی) با یکدیگر همبستگی مثبت و معنی‌داری در سطح ۰/۰۵ و ۰/۰۱ دارند. 
نتیجه‌گیری: شناسایی عوامل مرتبط با عود مصرف موادمخدر، می‌تواند در پیشگیری از این معضل اجتماعی مفید باشد.
متن کامل [PDF 242 kb]   (237 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۶