دوره 26، شماره 2 - ( خرداد و تير 1397 )                   جلد 26 شماره 2 صفحات 120-128 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استادیار، گروه مامایی، دانشکدۀ پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران
2- دانشجوی کارشناسی ارشد مامایی، دانشکدۀ پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران
3- استادیار، گروه آمار زیستی، دانشکدۀ پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران
4- مربی، گروه مامایی، دانشکدۀ پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران ، fatemehranjkesh@yahoo.com
چکیده:   (2986 مشاهده)
مقدمه: حاملگی و زایمان یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی زنان به‌شمار می‌رود. یکی از دلایل تمایل مادران نخست‌زا به زایمان سزارین نداشتن آگاهی کافی در انتخاب نوع زایمان است. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر مشاورۀ گروهی بر نوع زایمان در زنان نخست‌زا انجام شد.
روش کار: این کارآزمایی بالینی روی ۱۶۰ مادر با بارداری کم‌خطر مراجعه‌کننده به مراکز سلامت شهر همدان انجام شد. زنان با بارداری ۲۳-۲۰ هفته و تک‌قلو وارد پژوهش شدند و معیارهای خروج ابتلا به هرگونه بیماری‌های مزمن و اعصاب‌وروان بود. نمونه‌ها با استفاده از تخصیص تصادفی به دو گروه مداخله (۸۰نفر) و شاهد (۸۰نفر) تقسیم شدند. دو گروه مراقبت‌های معمول دوران بارداری را دریافت کردند. ۸ جلسۀ مشاورۀ گروهی هفتگی برای گروه مداخله برگزار شد. داده‌ها با استفاده از چک‌لیست شامل اطلاعات دموگرافیک، بارداری و زایمان گرد‌آوری و با آزمون‌های آماری تی مستقل و کای دو تجزیه‌وتحلیل شد. 
یافته‌ها: نتایج حاصل از پژوهش اختلاف آماری معناداری را در میزان زایمان طبیعی در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل نشان داد (۰/۰۴=P). همچنین براساس نتایج مطالعه میزان انجام زایمان فیزیولوژیک در گروه مداخله (۵۳/۲ %) به‌صورت معناداری بیشتر از گروه کنترل (۲۲/۲%) بود (۰/۰۰۲=P).
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان داد که شرکت مادران نخست‌زا در جلسات مشاوره گروهی می‌تواند موجب افزایش میزان زایمان طبیعی و فیزیولوژیک شود و به‌عنوان یکی از روش‌های اجرایی برنامۀ مراقبت مادران باردار پیشنهاد می‌شود. 
متن کامل [PDF 327 kb]   (431 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۵