دوره 26، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 )                   جلد 26 شماره 6 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان،
2- دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ، fshobeiri@yahoo.com
3- دانشگاه بوعلی سینا همدان
چکیده:   (2366 مشاهده)
مقدمه
سقط خودیخود شایعترین عارضه بارداری است که منجر به اختلالات روانی از جمله اضطراب می­شود. با توجه به شیوع بالا و پیامدهای اضطراب و نقش مؤثر ماماها در حمایت روحی زنان بدنبال سقط خودبخود، استفاده از درمانهای مکمل همچون مشاوره اهمیت شایانی دارد. این پژوهش با هدف بررسی تأثیر مشاوره براساس الگوی شادکامی فوردایس بر اضطراب زنان مبتلا به سقط خودبخود انجام گردید.
روش کار
در این مطالعه کارآزمایی بالینی، 72 نفر از زنان مبتلا به سقط خودبخود مراجعه­کننده به بیمارستان فاطمیه همدان بر­اساس ضوابط پژوهش و بصورت تصادفی به دو گروه 36 نفری مداخله و کنترل تخصیص یافتند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه دموگرافیک و پرسشنامه اضطراب و افسردگی بیمارستانی (HADS) بود. گروه مداخله طی 8 جلسه60 دقیقه­ای طی 72 ساعت اول پس از سقط به­صورت هفته­ای دو جلسه به مدت چهار هفته مورد مشاوره گروهی قرار گرفتند. هر دو گروه بلافاصله و یک ماه پس از مداخله مورد پیگیری قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های توصیفی و تحلیلی با نرم افزار16 SPSS  تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها
یافته­ها نشان داد که قبل از مداخله، تفاوت معنی داری از نظر میانگین نمره  اضطراب، در دو گروه کنترل و مداخله وجود نداشت(05/0 p>). در حالیکه در زمانهای بلافاصله پس از مداخله و یک ماه بعد، تفاوت معناداری در میانگین نمره اضطراب به وجود آمد( 001/0 P<).
نتیجه نهایی
مشاوره براساس الگوی شادکامی می­تواند باعث کنترل اضطراب زنان مبتلا به سقط خودبخود گردد. بنابراین، به­عنوان یک مداخله اثربخش و غیر­تهاجمی در کنترل مشکلات روانشناختی زنان بدنبال سقط خودبخود توصیه می­شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۵