دوره 31، شماره 1 - ( زمستان 1401 )                   جلد 31 شماره 1 صفحات 37-29 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه روان‌شناسی، واحد گرگان، دانشگاه آزاد اسلامی، گرگان، ایران
2- گروه روان‌شناسی، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران ، Hassanzadehi@yahoo.com
3- گروه روان‌پزشکی، مرکز تحقیقات روان‌پزشکی و علوم رفتاری، پژوهشکده اعتیاد، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران
چکیده:   (982 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به شیوع رو به فزونی اختلال ملال پیش از قاعدگی و با عنایت به لزوم استفاده از اثربخش‌ترین درمان در بهبود علائم این سندرم، این پژوهش با هدف اثربخشی هیپنوتراپی شناختی‌ رفتاری بر درد مبتلایان به اختلال ملال پیش از قاعدگی انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: روش پژوهش نیمه‌آزمایشی از نوع پیش‌آزمون، پس‌آزمون و گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش شامل تمام زنان 25 تا 40 ساله بودند که طی یک سال گذشته حداقل 3 بار به علت دردهای ناشی از قاعدگی به متخصص زنان مراجعه کرده و با تشخیص اختلال ملال پیش از قاعدگی به مرکز مشاوره روان‌شناختی اکسیر ارجاع داده شده بودند. از بین این افراد، 24 نفر با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و به صورت تصادفی در گروه آزمایش (12 نفر) و کنترل (12 نفر) قرار گرفتند. ابزارهای استفاده‌شده در این پژوهش شامل پرسش‌نامه درد بود. مداخله هیپنوتراپی شناختی ‌رفتاری در 8 جلسه 90 دقیقه‌ای برای گروه آزمایش اجرا شد. داده‌ها با نرم افزار آماری SPSS نسـخه 25 و با استفاده از روش تحلیـل کوواریانـس چنـدمتغیـری تحلیـل شـدند.
یافته‌ها: نتایج کوواریانس نشان داد هیپنوتراپی شناختی ‌رفتاری به‌طور معنی‌داری باعث بهبود شدت درد و خرده‌مقیاس‌های جسمی-حسی، احساسی-هیجانی و شناختی-ارزیابانه زنان مبتلا به اختلال ملال پیش از قاعدگی شده است (0.05P<).
نتیجه‌گیری: هیپنوتراپی شناختی‌ رفتاری باعث بهبود جسمی-حسی، احساسی-هیجانی و شناختی-ارزیابانه، راهبرد سازش‌یافته و راهبردهای سازش‌نایافته، سلامت روان، روابط اجتماعی، سلامت محیط و سلامت کلی زنان مبتلا به اختلال ملال پیش از قاعدگی می‌شود و کیفیت زندگی را در این دوران افزایش می‌دهد.

 
متن کامل [PDF 919 kb]   (713 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: سلامت روان
دریافت: 1401/4/25 | پذیرش: 1401/8/15 | انتشار: 1401/12/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.