دوره 21، شماره 3 - ( پاییز 1392 )                   جلد 21 شماره 3 صفحات 31-39 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی همدان
چکیده:   (9983 مشاهده)

  مقدمه: بکارگیری احتیاط‌های استاندارد، بعنوان استراتژی مناسب در کنترل بیماری‌های منتقله از راه خون ضروری می‌باشد. این مطالعه با هدف تعیین بکارگیری احتیاط‌های استاندارد پیشگیری از بیماری‌های منتقله از طریق خون و ترشحات در زایشگاه‌های دولتی شهر همدان انجام گرفته است.

  روش کار: این پژوهش، از نوع توصیفی- مقطعی می‌باشد. محیط پژوهش سه زایشگاه دولتی شامل فاطمیه، تأمین اجتماعی و آیت‌ا... بهاری بود. شرکت کنندگان به روش سرشماری مورد مطالعه قرار گرفتند. تعداد شرکت کنندگان شامل 23 نفر ماما، 34 دانشجوی مامایی و 15 نفر پرسنل کمکی و در مجموع 72 نفر بودند که همگی در سه زایشگاه شهر همدان در زمان جمع‌آوری اطلاعات در بخش مربوطه مشغول بکار بودند. جمع آوری اطلاعات در دو مرحله و در دو شیفت جداگانه انجام گردید. روش جمع‌آوری اطلاعات از طریق مشاهده و ابزار گردآوری چک لیست می‌باشد. نتایج با استفاده از نرم افزار آماری spss نسخه 16 و از آمار توصیفی (توزیع فراوانی و میانگین) به منظور تفسیر نتایج بدست آمده استفاده شد.

  یافته ها: بکارگیری احتیاط‌های استاندارد در پرسنل مامایی، 5/56% در سطح ضعیف و 5/43% در سطح خوب قرار داشت. بکارگیری این احتیاط‌ها در دانشجویان مامایی، 7/64% در سطح ضعیف و 3/35% در سطح خوب قرار داشت. همچنین بکارگیری این احتیاط‌ها در پرسنل کمکی 100% در سطح ضعیف قرار داشت.

  نتیجه نهایی: بکارگیری احتیاط‌های استاندارد توسط کارکنان از سطح خوبی برخوردار نیست. لذا، ضروری است در خصوص فراهم کردن امکانات، آموزش در مورد بیماریهای منتقله از طریق خون و انجام بررسی های دوره‌ای چگونگی بکارگیری این احتیاط‌ها اقداماتی صورت گیرد .

متن کامل [PDF 641 kb]   (1875 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۲/۹/۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۹/۵ | انتشار: ۱۳۹۲/۹/۵