دوره 13، شماره 2 - ( 10-1384 )                   جلد 13 شماره 2 صفحات 47-37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (15424 مشاهده)

مقدمه و هدف : هاری یک بیماری ویروسی است که سبب ابتلاء تمام حیوانات خونگرم از جمله انسان میگردد. متاسفانه در کشورهای درحال توسعه اقدامات موثری برای کنترل این بیماری بعمل نیامده و هاری همانند گذشته در بین سگها و حیوا نات اهلی شایع است. درایران هم بیماری هاری از نظر بهداشتی واقتصادی حایز اهمیت است. لذا این پژو هش با هدف تعیین وضعیت اپیدمیولوژی بیماری هاری در شهرستان تربت حیدریه انجام شده است.

 روش کار : این پژوهش یک مطالعه توصیفی است که اطلاعا ت مورد نیاز جهت انجام پژوهش از دفاترمراجعین حیوان گزیده به واحد هاری شهرستان استخراج، و در فرم بررسی که به همین منظورتهیه شده، وارد گردیده و سپس با استفاده ازنرم افزارspss مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفته است. نمونه های مورد پژوهش شامل تمامی موارد حیوان گزیده ای بوده است که در طول سال 1382جهت انجام اقدامات پیشگیری و درمانی به واحد هاری شهرستان مراجعه نموده اند.

نتایج : براساس یا فته ها ی این پژوهش بیشترین فراوانی حیوان گزیدگی متعلق به افراد مذکر(8/77%) بوده و فراوانی بیماری هم در فصل بهاربیشتراز سایر فصول بوده است( 8/30%). همچنین  بیشترین موارد حیوان گزیدگی توسط سگها رخ داده(7/91%) و در ضمن بیشترین درصد حیوان گزیدگی نیز متعلق به بخش زاوه (6/29%) بوده است.

نتیجه گیری : با توجه به یافته ها ی این پژوهش ضروری است،آموزش همگانی در خصوص پیشگیری از ابتلاء به بیماری،بویژه درگروههای آسیب پذیر و نیز در مناطقی که بیماری شایعتر است، داده شود. همچنین برنامه ریزی های لازم درزمینه پیشگیری از انتقال بیماری به حیوانات اهلی صورت گیرد.

واژه‌های کلیدی: اپیدمیولوژی، حیوان گزیدگی، هاری
متن کامل [PDF 350 kb]   (3454 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: 1394/11/25 | انتشار: 1394/11/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.