دوره 16، شماره 1 - ( 2-1387 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 56-46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (15086 مشاهده)

مقدمه و هدف: مباحث مربوط به محیط‌های کاری از منظرهای مختلف یک دغدغه اساسی محسوب می شوند. در تلاش جهت خلق محیط‌هایی که پرستاران شایسته‌ای را جذب و حفظ کنند، شاخص‌های بهداشتی محیط کاری باید مورد توجه قرار گیرد. شناخت دیدگاه‌های پرستاران در مورد شاخص‌های بهداشتی محیط کاری آنها، مدیران پرستاری را در رسیدن به یک دیدگاه جامع در خصوص ایجاد شرایط کاری بهداشتی برای پرستاران یاری خواهد داد. هدف مطالعه حاضر توصیف شاخص های بهداشتی محیط کاری پرستاران از طریق کشف تجربیات آنان در خصوص این موضوع بود.

روش کار : شرکت کنندگان در این مطالعه شامل 30 پرستار شاغل در 3 بیمارستان دولتی در تهران بودند. اطلاعات به کمک مصاحبه‌های نیمه‌سازمان یافته جمع‌آوری  شد . و سپس  آنالیز محتوا  در تعیین طبفات و خرده طبقات توصیفات پرستاران از شاخصهای بهداشتی محیط کاری مورد استفاده قرار گرفت.

نتایج : سه طبقه اصلی پدیدار شده در این مطالعه عبارت بودند از:1) غرق شدن در دریای استرس؛ 2) محیط کاری سرد و خاموش (محیط کار خوشایند، جو و اتمسفر محیط کار و حمایت درک شده) و 3) نگرشهای فردی و اعتقادی.

نتیجه نهایی: یافته‌های حاصل از پژوهش می‌تواند به مدیران پرستاری کمک کند که در جهت بهبود شاخص‌های محیط کاری در این سه حیطه تلاش نمایند.

متن کامل [PDF 187 kb]   (4550 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: 1395/1/30 | انتشار: 1395/1/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.