دوره 18، شماره 2 - ( 8-1389 )                   جلد 18 شماره 2 صفحات 25-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (20477 مشاهده)
مقدمه و هدف : نیازهای بیماران روانی و خانواده های آنان متعدد و متنوع و بر حسب مراحل مختلف بیماری متفاوت هستند. برای فراهم آوردن مراقبت همه جانبه برای برخی از بیماران روانی، طیف وسیعی از خدمات مورد نیاز است. هدف از این مطالعه تعیین نیازهای درمانی و مراقبتی بیماران روانی پس از ترخیص از بیمارستان فرشچیان شهر همدان در سال 1389 می باشد.
روش کار: این پژوهش مطالعه ای توصیفی – مقطعی است. دراین مطالعه 200خانواده بیمار که با تشخیص اسکیزوفرنی ، اختلالات خلقی اولیه و اختلال وسواس-اجباری بستری و تحت درمان های روانپزشکی قرار داشتند یک ماه پس از ترخیص مورد ارزیابی قرار گرفتند. روش نمونه گبری بصورت دردسترس بود وابزار گردآوری داده ها پرسشنامه و شامل دو بخش بود: الف- سوالات مربوط به مشخصات دموگرافیک ب- سوالات در رابطه با ارزیابی نیازهای درمانی و مراقبتی بیماران پس از ترخیص
نتایج: از نظر مشخصات دموگرافیک، میانگین سنی بیماران 5/38 سال و 68 درصد مرد و 32 درصد زن بودند. تشخیص های بیماری شامل 5/35 درصد اسکیزوفرنی؛ 5/21   درصد افسردگی؛   5/31 درصد اختلال دوقطبی تیپ I؛ 5/5 درصد اختلال وسواس- اجبار و 6 درصد تشخیص نامشخصی داشتند. میانگین طول مدت بیماری 3/4 سال بود. اکثریت خانواده های بیماران روانی نیازهایی مانند مشاوره منظم توسط متخصص، ارائه مراقبت در جامعه، پیگیری درمان پس از ترخیص، آموزش به بیمار و خانواده، بازتوانی روانی و اجتماعی را مهم می دانستند.
نتیجه نهایی: خدمات روانپزشکی و سلامت روان در جامعه باید طیفی وسیعی از تسهیلات را برای رسیدگی به نیازهای درمانی و مراقبتی بیماران تامین کنند که این خدمات شامل مراقبت سرپایی، ایجادمراکز مبتنی بر جامعه، مراقبتهای حمایتی، مراکز نگهداری از بیماران، حمایتهای شغلی، حرفه ای و بازتوانی و تامین نیازهای اساسی از قبیل پناهگاه و لباس می باشد
متن کامل [PDF 161 kb]   (8425 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: 1394/11/25 | انتشار: 1394/11/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.