دوره 24، شماره 4 - ( 9-1395 )                   جلد 24 شماره 4 صفحات 255-247 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز
2- دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز ، oldoozbehnia@yahoo.com
3- دانشگاه جندی شاپور اهواز
چکیده:   (7640 مشاهده)

مقدمه و هدف: از زمان آغاز کار پرستاری، فرآیندهای گروهی به یکی از اجزای حیاتی مسئولیت و نقش پرستاری در سیستم مراقبت و درمان تبدیل‌شده است. لذا این پژوهش به منظور تحلیل عوامل تسهیلکننده کار تیمی در پرستاران شاغل در مراکز آموزشی، درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز صورت گرفته است.

روش کار: این پژوهش به صورت توصیفی کاربردی و در سال 1394 صورت گرفته است. جامعه آماری  کلیه پرستاران مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق‌لیسانس مراکز درمانی دانشگاه بود که به روش نمونه‌گیری تصادفی ساده و با استفاده از فرمول کوکران تعداد294 نفرمورد مطالعه قرار گرفتند. ابزار پژوهش در این تحقیق پرسشنامه‌ی محقق ساخته ای بود که روایی و پایایی آن مورد ارزیابی و تایید قرار گرفته بود. به منظورتجزیه و تحلیل داده ها نیزازآمار توصیفی، آمار استنباطی و تحلیل عامل اکتشافی درنرم افزارآماریSPSS21 استفاده شد.

یافته‌ها:  عوامل تسهیلکننده کار تیمی در پرستاران شاغل در مراکز آموزشی، درمانی شامل هفت مولفه بودند که64.75 از واریانس را تبیین می کردند. نقش حمایتی سازمان(13%)، آموزش مهارت‌های کار تیمی(13%)، انعطاف ساختارسازمانی (10%)، رهبری مشارکتی(9%)، الزامات اخلاق گروهی(7%)، تأثیرگذاران برکارتیمی(7%)، و اهرم‌های کنترلی(5%)، تسهیل‌کننده‌های کار تیمی در بین پرستاران بودند.

نتیجه نهایی:  نتایج نشان داد که تسهیل در کار تیمی به یکی از مسائل اساسی در سازمان‌های مربوط به حوزه سلامت تبدیل‌شده است و سرمایه گذاری در این حوزه نتایج مفید و سودمند برای سازمان‌ها در برخواهد شد.

متن کامل [PDF 197 kb]   (6307 دریافت)    
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1395/3/1 | پذیرش: 1395/5/11 | انتشار: 1395/9/14

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.