دوره 26، شماره 2 - ( خرداد و تير 1397 )                   جلد 26 شماره 2 صفحات 136-129 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دکترا، مرکز تحقیقات مراقبت مادر و کودک، دانشکدۀ پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
2- دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره در مامایی، دانشکدۀ پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
3- استادیار، گروه اپیدمیولوژی، مرکز تحقیقات مدل‌سازی بیماری‌های غیرواگیر، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
4- استادیار، گروه بهداشت باروری، مرکز تحقیقات مراقبت مادر و کودک، دانشکدۀ پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، aghababaii@yahoo.com
چکیده:   (7791 مشاهده)
مقدمه: تهوع و استفراغ، از شکایت‌های شایع اوایل بارداری است که با حمایت‌های مختلف شدت علائم آن کاهش می‌یابد. مطالعۀ حاضر با هدف تعیین تأثیر مشاورۀ خانواده‌محور بر شدت تهوع و استفراغ بارداری در زنان نخست باردار، انجام شد.
روش کار: این مطالعۀ کارآزمایی بالینی دو گروهی (براساس تخصیص تصادفی) روی ۹۰ نفر از مادران نخست باردار مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان فامنین در سال ۱۳۹۶ انجام شد. مداخله در گروه آزمون شامل ۲ جلسه مشاورۀ هفتگی با مادر باردار و خانوادۀ ایشان در خصوص رژیم غذایی، سبک زندگی و افزایش حمایت خانواده بود. گروه کنترل مراقبت‌های معمول را دریافت کردند. ابزار گردآوری اطلاعات، پرسش‌نامۀ اطلاعات دموگرافیک، مامایی، تغذیه و عوامل روحی روانی بود. همچنین از پرسش‌نامۀ استاندارد تهوع و استفراغ بارداری (PUQE) برای سنجش شدت تهوع و استفراغ در ابتدای ورود به مطالعه و دو هفته پس از پایان جلسات مشاوره استفاده شد. از نسخۀ ۱۶ نرم‌افزار SPSS برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد، دو گروه از نظر اطلاعات دموگرافیک و مامایی با هم تفاوت آماری معنی‌داری نداشتند. میانگین نمرۀ تهوع و استفراغ مادران در گروه آزمون و کنترل، بعد از مداخله اختلاف آماری معنی‌داری داشت (۰/۰۰۱>P). میانگین نمرات تهوع و استفراغ در گروه آزمون قبل و بعد از مداخله تفاوت معنی‌داری داشت (۰/۰۵>P ).
نتیجه‌گیری: مشاورۀ خانواده‌محور شدت تهوع و استفراغ دوران بارداری را در زنان نخست باردار کاهش می‌دهد؛ لذا به‌عنوان روشی مؤثر، ایمن و در دسترس توصیه می‌شود. 
 
متن کامل [PDF 332 kb]   (1790 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: 1396/10/23 | پذیرش: 1396/11/7 | انتشار: 1396/12/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.