دوره 30، شماره 1 - ( زمستان 1400 )                   جلد 30 شماره 1 صفحات 71-63 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات سلامت جامعه، واحد اصفهان (خوراسگان)، دانشگاه آزاد اسلامی، اصفهان، ایران
2- مرکز تحقیقات سلامت جامعه، واحد اصفهان (خوراسگان)، دانشگاه آزاد اسلامی، اصفهان، ایران ، sa_naji@yahoo.com
چکیده:   (1610 مشاهده)
 سابقه و هدف: جراحی چاقی مؤثرترین درمان برای افراد چاق است. بیماران در زمان بستری در بیمارستان در معرض مداخلات درمانی دردناک مختلفی قرار می‌گیرند. درد بعد از عمل از شکایات شایع محسوب می‌شود. تحقیق حاضر با هدف مقایسه تأثیر ماساژ بازتابی و رایحه‌درمانی گل سرخ بر شدت درد زنان تحت عمل جراحی بای‌پس معده در بیمارستان امین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سال 1400 انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: این تحقیق از نوع نیمه‌جربی است. جامعۀ آماری شامل زنان تحت عمل جراحی بای‌پس معده در بیمارستان امین وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سال 1400 بود. نمونه‌گیری به روش در دسترس و حجم نمونه استخراج‌شده 31 نفر در هر گروه بود. ابزار استفاده‌شده برای تعیین شدت درد، مقیاس دیداری درد (Visual Analog Scale: VAS) بود. در گروه ماساژ بازتابی، از روش‌های آرام‌سازی در مدت‌زمان 6 دقیقه و سپس ماساژ برای کاهش درد استفاده شد. در روش رایحه‌درمانی دو قطره روغن گل سرخ روی یک گاز استریل ریخته و از بیمار خواسته شد از فاصله 7 تا 10 سانتی‌متری و به مدت 20 دقیقه آن را استشمام کند.در هر دو گروه شدت درد بلافاصله قبل و بعد از مداخله با استفاده از مقیاس دیداری درد سنجیده شد. تمام اطلاعات به‌دست‌آمده جمع‌آوری و وارد نرم‌افزار SPSS نسخه 26 شد. در بخش توصیفی در قالب میانگین، انحراف معیار و فراوانی داده‌ها و در بخش تحلیلی از آزمون‌های کولموگروف اسمیرنوف، تی زوجی و تی مستقل استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل نشان داد در سطح اطمینان 95 درصد در هر دو گروه ماساژ بازتابی و رایحه‌درمانی، میانگین شدت درد قبل از مداخله بیشتر از بعد از مداخله بوده است (0/001>p). مقایسه اختلاف میانگین شدت درد قبل و بعد از مداخله در دو گروه نشان می‌دهد این اختلاف به‌طور معنی‌داری در گروه تحت ماساژ بازتابی بیشتر است (0/001>p).
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های پژوهش حاضر، ماساژ بازتابی بیش از رایحه‌درمانی در کاهش درد زنان تحت عمل جراحی بای‌پس معده مؤثر است. استفاده از این روش درمانی به تمام اعضای تیم درمان پیشنهاد می‌شود.

متن کامل [PDF 890 kb]   (687 دریافت) |   |   چکیده گسترده انگلیسی (HTML)  (813 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1400/6/14 | پذیرش: 1400/8/19 | انتشار: 1400/12/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.