دوره 30، شماره 2 - ( بهار 1401 )                   جلد 30 شماره 2 صفحات 123-116 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات سلامت جامعه، واحد اصفهان (خوراسگان)، دانشگاه آزاد اسلامی، اصفهان، ایران
2- گروه پرستاری، مرکز تحقیقات سلامت جامعه، واحد اصفهان (خوراسگان)، دانشگاه آزاد اسلامی، اصفهان، ایران ، n45sadeghi@yahoo.com
3- گروه مامایی، مرکز تحقیقات سلامت جامعه، واحد اصفهان (خوراسگان)، دانشگاه آزاد اسلامی، اصفهان، ایران
چکیده:   (1855 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به جزء جدایی‌ناپذیر دل‌بستگی مادر به جنین و اهمیت مراقبت از مادر و جنین در این دوران و پس از آن و نقش ویژه مردان به‌عنوان همسر و پدر در مراقبت از همسر و فرزند، پژوهش حاضر با هدف تعیین ارتباط دل‌بستگی مادر به جنین با سواد بهداشت عملکردی همسر در افراد مراجعه‌کننده به بیمارستان آیت‌اله طالقانی اهواز در سال 1400 انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: پژوهش حاضر به صورت توصیفی همبستگی روی تمام زنان باردار مراجعه‌کننده به بیمارستان آیت‌اله طالقانی اهواز در سال 1400 و همسران آن‌ها به شیوه دردسترس انجام شد. ابزار پژوهش پرسش‌نامه‌های خودگزارشی اطلاعات دموگرافیک، پرسش‌نامه سواد سلامت منتظری و همکاران (1393) و مقیاس دل‌بستگی مادر به جنین کرانلی بود. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 12 تجزیه‌وتحلیل شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد میانگین نمرات به‌دست‌آمده برای دل‌بستگی مادر به جنین و سواد بهداشت عملکردی همسران در حد متوسط بود و با اطمینان 95 درصد، بین متغیرهای دل‌بستگی مادر به جنین و سواد بهداشت عملکردی همسران همبستگی معناداری وجود دارد (0/05 p<و 0/796-r=).
نتیجه‌گیری: با توجه به وجود ارتباط میان دل‌بستگی مادر به جنین و سواد بهداشت عملکردی همسران، اهمیت سواد بهداشت عملکردی همسران مشخص است؛ بنابراین، لازم است در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های کلان اقتصادی ـ اجتماعی و بهداشتی این نکته مدنظر قرار بگیرد. باشد که شاهد ارتقای سواد سلامت همسران باشیم.

متن کامل [PDF 970 kb]   (728 دریافت) |   |   چکیده گسترده انگلیسی (HTML)  (643 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1400/12/10 | پذیرش: 1401/1/19 | انتشار: 1401/3/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.