دوره 30، شماره 4 - ( پاییز 1401 )                   جلد 30 شماره 4 صفحات 238-231 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.SHMU.REC.1399.130
Clinical trials code: IRCT20201209049657N1


XML English Abstract Print


1- گروه مشاوره در مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، شاهرود، ایران
2- گروه روان‌پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، شاهرود، ایران
3- گروه اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، شاهرود، ایران
4- گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، شاهرود، ایران ، seyedezahramousavi87311@gmail.com
چکیده:   (1728 مشاهده)
سابقه و هدف: ترس از زایمان یکی از مشکلات عمده تولد و دوران بعد از زایمان است. ترس از زایمان در بیشتر زنان با افزایش درد، زایمان طولانی، تجربه ناخوشایند زایمانی و میزان زیاد سزارین انتخابی همراه است. بر این اساس، مطالعه‌ حاضر با هدف تعیین اثربخشی مشاوره‌ مامایی به شیوه‌ گروه‌ درمانی حمایتی بر ترس از زایمان انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: این تحقیق یک مطالعه مداخله‌ای است که روی 90 مادر باردار مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان کردکوی با روش تخصیص تصادفی در دو گروه مداخله و کنترل انجام شد. معیار‌های ورود به مطالعه عبارت بودند از: تمایل به زایمان سزارین یا مردد بودن در زمینه تمایل به نوع زایمان، بارداری اول و حاملگی تک‌قلو، داشتن سن 18 تا 35 سال، داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن، داشتن سن بارداری هفته 22 تا 30 در ابتدای مطالعه و سالم و طبیعی بودن جنین در بررسی‌های سونوگرافی سه ماهه اول. معیار‌های خروج از مطالعه نیز عبارت بودند از: موانع آشکار و قابل تشخیص برای انجام زایمان طبیعی هنگام نمونه‌گیری، داشتن اختلال اعصاب و روان، اعتیاد به سیگار، مواد مخدر و الکل، سقط مکرر و سابقه‌ ناباروری. ابزار جمع‌آوری داده‌ها شامل نسخه‌ A پرسش‌نامه‌ ترس از زایمان ویجما و پرسش‌نامه‌ اطلاعات دموگرافیک بود. مداخله در گروه آزمون به صورت 5 جلسه یک‌ ساعته انجام شد. گروه کنترل از مراقبت‌های روتین بارداری برخوردار بودند. برای تحلیل داده‌ها از آزمون‌های آماری کای دو و تی مستقل و نرم‌افزار 16 SPSS استفاده شد.
یافته‌ها: قبل از مداخله متغیر‌های دموگرافیک ازجمله سن، شغل و تحصیلات بین گروه مداخله و کنترل همگن بود. در پایان جلسات گروه درمانی حمایتی میانگین نمره‌ ترس از زایمان در گروه مداخله 69.22 بود که به‌طور معنی‌داری از گروه کنترل با میانگین ترس از زایمان 84.58 کمتر بود (0.001˂P).
نتیجه‌گیری: مشاوره‌ مامایی به شیوه‌ گروه درمانی حمایتی بر کاهش ترس از زایمان مؤثر است. با توجه به اینکه برخی از زنان باردار پس از مداخه و کاهش ترس از زایمان، به علت مخالفت همسر به زایمان سزارین مجبور می‌شدند، لزوم انجام مطالعات با مداخلاتی مبنی بر اثر گروه درمانی حمایتی بر ترس از زایمان به صورت ترکیبی در زنان و مردان یا خانواده احساس می‌شود.
متن کامل [PDF 954 kb]   (1094 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: 1401/4/5 | پذیرش: 1401/6/17 | انتشار: 1401/9/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.