دوره 31، شماره 1 - ( زمستان 1401 )                   جلد 31 شماره 1 صفحات 64-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات توسعه علوم پرستاری و مامایی، واحد نجف‌آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف‌آباد، ایران
2- مرکز تحقیقات توسعه علوم پرستاری و مامایی، واحد نجف‌آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف‌آباد، ایران ، mmoghimian243@gmail.com
چکیده:   (269 مشاهده)
سابقه و هدف: امروزه تقاضای دریافت خدمات سرپایی رو به افزایش است. بیماران در رابطه با سلامتی دچار اضطراب می‏شوند که آثار مخربی بر روند درمان دارد و کنترل آن، اعتماد به خدمات سلامت را ایجاد می‌کند. این مطالعه با هدف تعیین تأثیر مشاوره پرستاری بر اضطراب سلامت و ارتباط آن با اعتماد به خدمات پرستاری در بخش سرپایی انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: این یک مطالعه نیمه‌تجربی است. 60 شرکت‌کننده واجد شرایط از بخش سرپایی یک کلینیک خصوصی در سال 1400 به صورت در دسترس انتخاب و در دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. ابزارهای گردآوری داده شامل پرسش‌نامه‏های اطلاعات دموگرافیک، اضطراب سلامت سالکوسکیس و اعتماد به خدمات پرستاری رادوین بود. شرکت‌کنندگان به پرسش‌نامه‏های دموگرافیک و اضطراب سلامت پاسخ دادند. بعد از معاینه، گروه مداخله مشاوره پرستاری دریافت کرد، اما گروه کنترل آموزش‌های روتین پزشک را دریافت کرد. یک هفته بعد، شرکت‌کنندگان مجدداً به پرسش‌نامه اضطراب سلامت و اعتماد به خدمات پرستاری پاسخ دادند. تحلیل داده‌ها با آزمون‌های آماری توصیفی و استنباطی در نرم‏افزار SPSS نسخه 18 انجام شد.
یافته‌ها: میانگین نمره اضطراب سلامت قبل از مداخله در دو گروه اختلاف معناداری نداشت (0.20=P). بعد از آموزش در گروه مداخله کمتر از کنترل بود (0.001>p). این میانگین قبل و بعد از آموزش در گروه مداخله تفاوت معنادار داشت (0.001>P). بین دریافت مشاوره پرستاری با اعتماد به خدمات پرستاری رابطه مثبت معناداری وجود داشت (0.001>P) (0.145-=C.V).
نتیجه‌گیری: ارائه مشاوره پرستاری اضطراب سلامت بیماران را کاهش و اعتماد به خدمات پرستاری را افزایش می‌دهد. پیشنهاد می‏شود در حوزه خدمات سرپایی به این نقش پرستاران توجه شود.
متن کامل [PDF 1260 kb]   (223 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1401/6/18 | پذیرش: 1401/9/26 | انتشار: 1401/12/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.