دوره 24، شماره 1 - ( 3-1395 )                   جلد 24 شماره 1 صفحات 58-67 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Masoumi S Z, Niazi Z, Bakht R, Roshanaei G. TThe Effect of Education of Pregnant Women's Bill of Rights to Midwives, on Satisfaction of the Women Referred to Labor Unit of Imam Reza hospital. Avicenna J Nurs Midwifery care. 2016; 24 (1) :58-67
URL: http://nmj.umsha.ac.ir/article-1-1463-fa.html
معصومی سیده زهرا، نیازی زیبا، بخت رفعت، روشنایی قدرت ا.... تاثیر آموزش منشور حقوق زنان باردار به ماماها بر میزان رضایت زنان مراجعه کننده به بیمارستان امام رضاع. مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن‌سینا. 1395; 24 (1) :58-67

URL: http://nmj.umsha.ac.ir/article-1-1463-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی همدان
2- دانشگاه علوم پزشکی همدان ، ziba_niazy@yahoo.com
چکیده:   (5994 مشاهده)

مقدمه: سلامت از بنیادی ترین حقوق هر فرد می باشد و یکی از گروه هایی که در مسئله ی سلامت به شدت آسیب پذیر هستند، مادران باردار می باشند. ماماها دارای نقش حیاتی و ارتباط تنگاتنگ با این گروه هستند و با توجه به اینکه وجود ارتباط مستقیم بین "رعایت حقوق سلامت" و "رضایت بیماران" به اثبات رسیده، مطالعه ی حاضر با هدف بررسی تاثیر آموزش ماماها در رابطه با منشورحقوق زنان باردار،بر میزان رضایت زنان باردار طراحی شده است.

روش کار:            :          

پژوهش حاضر مطالعه ای از نوع نیمه تجربی دوگروهی می باشد، شرکت کنندگان 331زن باردار بودند که دربیمارستان امام رضاعزایمانطبیعیکرده بودند. تعداد 176 زن باردار در گروه کنترل قبل از مداخله ی آموزشی و 155 نفر در گروه آزمون بعد از مداخله ی آموزشی در مورد میزان رضایت از عملکرد ماماها در زمینه ی رعایت بندهای منشور حقوق زنان باردار، نظرسنجی شدند. نمونه گیری به روش در دسترس انجام شد.

ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه ی رضایت بیماران بود، این پرسشنامه دارای 16 سوال در مورد میزان رضایت از رعایت حقوق زنان باردار بوده و با مقیاس لیکرت طراحی شده بود. در پایان آنالیز داده ها با نرم افزار Spss16 انجام شد.

یافته ها:

 میانگین سنی شرکت کنندگان 26 سال بود، ارتباط بین تحصیلات، فاز زایمانی در هنگام بستری و محل زندگی، با میزان رضایت مادران باردار معنادار نبود. در گروه آزمون رضایتمندی به شکل معناداری با کاهش مداخلات افزایش یافته بود، همچنین ارتباط معناداری بین زایمان بی درد و افزایش رضایتمندی به دست آمد. (05/0P<) میزان رضایت کلی مادران باردار در بین دو گروه آزمون و کنترل تفاوت آماری معناداری ندارند، اما وقتی نتایج به تفکیک حیطه های جسمی و روحی بررسی می شوند، مشخص می شود که آموزش ماماها تفاوتی معنادار در میزان رضایت زنان باردار در حیطه ی روحی ایجاد کرده است. (05/0P<)

بحث و نتیجه گیری:

رعایت حقوق بیمار وابسته به عوامل گوناگون و وجودزیرساخت مناسب می باشد، اگرچه طبق یافته های این مطالعه آموزش پرسنل به عنوان راهکاری مناسب در جهت افزایش رضایت مددجویان از بعد روحی منشور حقوق زنان باردار به نظر می رسد، اما بدیهی است رعایت حقوق مراجعان و متعاقبا افزایش رضایتمندی در آنان، نیازمند سازوکارهای زیادی می باشد.

واژه‌های کلیدی: حقوق بیمار، رضایت بیمار، ماما
متن کامل [PDF 215 kb]   (1996 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: ۱۳۹۴/۱۲/۸ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن‌سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق | دانش گستر فرنام

© 2018 All Rights Reserved | Avicenna Journal of Nursing and Midfery Care

Designed & Developed by : Yektaweb | Pubishing: Farname Inc.