دوره 14، شماره 1 - ( 6-1385 )                   جلد 14 شماره 1 صفحات 16-6 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

F. Hashemi, M.Sc, Sh. Akbar Shahei, M.sc.. Survey of Mothers’ Knowledge and Practice Regarding Care of 0-5 Years Old Children with Acute Diarrhea. Avicenna J Nurs Midwifery Care 2006; 14 (1) :6-16
URL: http://nmj.umsha.ac.ir/article-1-1009-fa.html
فریبا هاشمی ، شکوفه اکبر شاهی . بررسی میزان آگاهی و عملکرد مادران در رابطه با مراقبت از کودکان 5 ـ 0 ساله دچار اسهال حاد. مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن‌سینا. 1385; 14 (1) :6-16

URL: http://nmj.umsha.ac.ir/article-1-1009-fa.html


چکیده:   (18972 مشاهده)

مقدمه و هدف : اسهال دومین بیماری شایع دوران کودکی و عامل مهم بیماری و مرگ و میر کودکان به ویژه در کشورهای جهان سوم می باشد. سالانه حدود 3/1 میلیارد مورد حمله بیماری و حدود 2/3 میلیون مورد مرگ در کودکان کمتر از 5 سال را سبب می گردد . طبق بررسی های انجام گرفته در ایران ، یک چهارم  از موارد مرگ و میر کودکان زیر 5 سال به اسهال مربوط است . نقش خانواده به خصوص مادر در ارتقای بهداشت و پیشگیری از این بیماری و مراقبت از بیمار دارای اهمیت حیاتی می باشد و میزان آگاهی و عملکرد او تاثیر مهم و بسزایی بر سلامت کودک دارد. این مطالعه به منظور تعیین میزان آگاهی و عملکرد مادران در رابطه با مراقبت از کودکان 5-0 ساله دچار اسهال حاد مراجعه کننده به درمانگاه مرکز آموزشی – درمانی قدس شهر قزوین طراحی گردید.

روش کار : این مطالعه توصیفی – مقطعی در طی ماههای تیر و مرداد سال 1384 بر روی 54 نفر از مادران کودکان 5-0 سال دچار بیماری اسهال حاد مراجعه کننده به درمانگاه بیمارستان قدس انجام شد. پرسش نامه ای مشتمل بر دو بخش از طریق مصاحبه با مادران تکمیل گردید : بخش اول شامل اطلاعات دمو گرافیک کودک و مادر و بخش دوم شامل 18 سؤال در رابطه با سنجش میزان آگاهی و عملکرد مادران در مراقبت از کودک دچار اسهال بود.  سپس اطلاعات جمع آوری شده با استفاده از نرم افزارSpssمورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.

یافته ها : یافته ها حاکی از آن بود که اکثریت واحدها ( 50% ) دارای میزان آگاهی در سطح متوسط و همچنین اکثریت ( 1/74%) دارای میزان عملکرد در سطح متوسط بودند. نتایج همچنین نشان داد که بین آگاهی و عملکرد مادران با میزان تحصیلات آنان ارتباط معنی داری وجود دارد ( به ترتیب 01/0 = P  و 03/0= (P. اما آگاهی و عملکرد با سایر موارد همانند آموزش قبلی ، وضعیت اشتغال و سن مادر رابطه معنی داری نداشتند و همچنین بین آگاهی و عملکرد ارتباط معنی داری وجود داشت ( 01/0 = P ).

نتیجه گیری : نتایج نشان می دهد که اکثریت مادران شرکت کننده در پژوهش دارای آگاهی و عملکرد در سطح متوسط می باشند و از سویی با توجه به عوارض خطیر ناشی از اسهال ، به نظر می رسد که آموزش به مادران از طریق مراکز بهداشتی و همچنین درمانی در رابطه با پیشگیری از عوارض اسهال و مراقبت از کودک دچار بیماری اسهال حاد ،دارای اهمیت بسزایی می باشد.

متن کامل [PDF 426 kb]   (2832 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
پذیرش: 1394/11/25 | انتشار: 1394/11/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن‌سینا است. استفاده غیرتجاری از مطالب وب سایت، با ذکر منبع بلامانع است. 

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق | 

© 2018 All Rights Reserved | Avicenna Journal of Nursing and Midwifery Care

Designed & Developed by : Yektaweb |