دوره 26، شماره 2 - ( خرداد و تير 1397 )                   جلد 26 شماره 2 صفحات 112-103 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کارشناسی ­ارشد، روان‌شناسی بالینی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد خوراسگان، اصفهان، ایران
2- دکترای روانشناسی بالینی، استادیار، گروه روانشناسی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران ، kalantari_m@yahoo.com
چکیده:   (8270 مشاهده)

مقدمه: هدف از پژوهش حاضر، تبیین اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر افسردگی، عزت‌نفس و نگرانی تصویر بدنی، بعد از اولین زایمان زنان شهرستان کاشان است. 
روش کار: روش پژوهش نیمه‌تجربی و از طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل بود. به این منظور از بین کلیۀ زنان بعد از اولین زایمان شهرستان کاشان در سال ۱۳۹۵ با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس ۸۷ نفر غربالگری شدند. از بین آنها تعداد ۳۰ نفر انتخاب و به‌طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. در مرحلۀ پیش‌آزمون و پس‌آزمون برای گردآوری اطلاعات از پرسش‌نامۀ افسردگی ادینبرگ، پرسش‌نامۀ عزت‌نفس کوپر اسمیت و پرسش‌نامۀ نگرانی از تصویر بدنی لیتلتون استفاده شد. سپس برنامۀ درمانی پذیرش و تعهد به‌مدت ۱ ماه طی ۸ جلسۀ ۹۰ دقیقه‌ای اجرا شد و پس از اجرای پس‌­آزمون، داده‌ها با استفاده از آزمون تحلیل کواریانس تک‌متغیره و چندمتغیره تجزیه‌وتحلیل شد. 
یافته‌ها: پژوهش حاضر بیانگر آن است که بین آزمودنی‌های گروه‌های آزمایش و شاهد حداقل از لحاظ یکی از متغیرهای وابسته (افسردگی، عزت‌نفس و بدشکلی بدنی) تفاوت معنی‌دار وجود دارد (۱۹/۱۹۵=F و ۰/۰۱>P). نتایج نشان داد که بین گروه آزمایش و گروه شاهد از لحاظ افسردگی (۹۵/۸۵=F و۰/۰۰۰۱=P)، عزت‌نفس (۹۱/۶۵=F و ۰/۰۰۰۱=P) و بدشکلی بدنی (۱۱۷/۰۴=F و ۰/۰۰۰۱=P) تفاوت معنی­داری وجود دارد. 
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به‌دست‌آمده می‌توان نتیجه گرفت که روش درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد در کاهش افسردگی و نگرانی تصویر بدنی و افزایش عزت‌نفس زنان بعد از اولین زایمان مؤثر است.
 

متن کامل [PDF 325 kb]   (1878 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: 1396/3/26 | پذیرش: 1396/6/7 | انتشار: 1396/12/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.