دوره 22، شماره 2 - ( تابستان 1393 )                   جلد 22 شماره 2 صفحات 32-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- علوم پزشکی همدان
2- ، fshobeiri@yahoo.com
چکیده:   (11781 مشاهده)

  مقدمه: پارگی پره ترم زودرس پرده های زایمانی ( PPROM ) به پارگی پرده های زایمانی قبل از هفته 37 بارداری گفته می‌شود. این مطالعه با هدف بررسی عوارض مادری و نوزادی در زنان با پارگی زودرس کیسه آب انجام شده است.

  روش کار: مطالعه حاضر یک مطالعه همگروهی است که پرونده­های بیماران مراجعه کننده به بیمارستان فاطمیه شهر همدان در سال 1391 با تشخیص نهایی PPROM مورد بررسی قرار گرفت. واحدهای مورد پژوهش در دو گروه 50 نفر در گروه مراقبت در بیمارستان (کنترل) و 39 نفر که با رضایت شخصی مرخص شده است و در منزل تحت مراقبت بودند (مورد) قرار گرفتند و پارامترهای مورد نظر بین دو گروه مقایسه شده است . یافته ها با SPSS/21 و توسط تی تست و کای دو آنالیز شدند .

  یافته ها: میانگین وزن، آپگار دقیقه اول و پنجم، هفته حاملگی در هنگام زایمان و میانگین فاصله پارگی کیسه آب تا زایمان به صورت معنی داری در گروه تحت مراقبت در خانه از گروه بستری در بیمارستان کمتر بود. میانگین سنی مادران، میانگین تعداد دفعات حاملگی، فراوانی مرگ نوزادی و میزان فراوانی کوریوآمنیونیت در گروه تحت مراقبت در خانه از گروه تحت مراقبت در بیمارستان به صورت معنی داری بیشتر بود. 

  نتیجه نهایی: با توجه به نتایج مطالعه به طور روتین نمی توان مادران را در خانه تحت نظر داشت و بهتر است که بیمار در بیمارستان بستری و پزشک به صورت جداگانه برای هر بیمار تصمیم گیری کند.

 

متن کامل [PDF 536 kb]   (3271 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: 1393/1/5 | پذیرش: 1393/4/28 | انتشار: 1393/5/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.