Ethics code: IR.UMSHA.REC.1399.880

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی همدان
2- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
3- دانشگاه علوم پزشکی همدان ، aghababaii@yahoo.com
چکیده:   (71 مشاهده)
چکیده
مقدمه: پژوهش حاضر با هدف مقایسه تاثیر آموزش گروهی حضوری و مجازی بر کیفیت زندگی زنان یائسه انجام شد.
مواد و روش‌ها: این کارآزمایی بالینی کنترل شده تصادفی برروی 96 نفر از زنان یائسه تحت پوشش مراکز خدمات سلامت شهر اصفهان در سال 1401-1400 انجام شد، زنان به صورت تصادفی در دو گـروه آموزش حضوری و مجازی (48 نفر) قرار گرفتند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها شـامل پرسشـنامه­های ویژگی‌های جمعیت­شناختی و کیفیت زندگی زنان یائسه بود. هردو نوع آموزش حضوری و مجازی  به صورت گروهی هفتگی طی 4 هفته توسط پژوهشگر برگزار شد. داده‌ها قبل و 4هفته بعد از مداخله جمع­آوری  و در نرم‌افزار  SPSS بـه کمـک آزمونهای توصیفی و تحلیلی تجزیه و تحلیل شدند. سطح معنی­داری کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.

یافته‌ها: میانگین نمره کل کیفیت زندگی یائسگی پس از مداخله در گروه آموزش مجازی (32/29±72/04) بود و کاهش معنی­دار آماری نسبت به قبل از مداخله نشان داد (001/0>P)، در گروه آموزش حضوری (27/46±73/02) بود و در این گروه نیز کاهش معنی­دار آماری نسبت به قبل از مداخله مشاهده شد (001/0>P).   میانگین نمرات سایرحیطه­های کیفیت زندگی در هر دو گروه آموزش مجازی و گروهی نسبت به قبل از مداخله کاهش معنی­دار آماری داشتند (001/0>P). پس از مداخله میانگین نمرات کیفیت زندگی بین دوگروه تفاوت معنی­دار آماری نشان نداد (05/0<P).
 نتیجه‌گیری: با توجه به تأثیر مثبت  هر دو نوع آموزش حضوری و مجازی بر بهبود کیفیت زندگی در زنان یائسه، به کارگیری هر دو نوع روش آموزشی می­تواند در برنامه‌های مراقبتی و حمایتی زنان در دوران یائسگی پیشنهاد ‌شود.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: 1401/8/21 | پذیرش: 1401/9/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن‌سینا است. استفاده غیرتجاری از مطالب وب سایت، با ذکر منبع بلامانع است. 

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق | 

© 2018 All Rights Reserved | Avicenna Journal of Nursing and Midwifery Care

Designed & Developed by : Yektaweb |