دوره 31، شماره 4 - ( پاییز 1402 )                   جلد 31 شماره 4 صفحات 264-254 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MUMS.REC.1396.365


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hadizadeh-Talasaz Z, Khadivzadeh T, Ebrahimipour H, Khadem Ghaebi N. Exploring the Process of Women's Confrontation with Symptoms of Pelvic Floor Disorders. Avicenna J Nurs Midwifery Care 2023; 31 (4) :254-264
URL: http://nmj.umsha.ac.ir/article-1-2612-fa.html
هادی زاده طلاساز زهرا، خدیوزاده طلعت، ابراهیمی پور حسین، خادم نیره. تبیین فرآیند رویارویی زنان با نشانه‌های اختلالات کف لگن. مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن‌سینا. 1402; 31 (4) :254-264

URL: http://nmj.umsha.ac.ir/article-1-2612-fa.html


1- مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
2- گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران ، khadivzadeht@mums.ac.ir
3- مدیریت خدمات بهداشتی، مرکز تحقیقات علوم بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، تربت حیدریه، ایران
4- گروه زنان و زایمان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
چکیده:   (900 مشاهده)
سابقه و هدف: اختلالات کف لگن شامل نقصان در ورقه‌های عضلانی و لیگامانی است که موجب اختلال در دیواره‌ی قدامی، میانی و خلفی می شود. رویارویی با نشانه‌های این اختلالات می تواند بسیاری از جنبه‌های زندگی یک زن را تحت تأثیر قرار دهد. باتوجه به نبودن دانش در این زمینه، مطالعه‌ی حاضر باهدف تبیین فرآیند رویارویی زنان با نشانه‌های اختلالات کف لگن انجام شده‌است.
مواد و روش‌‌ها: این پژوهش کیفی در سال‌های 1396 تا 1399 انجام‌ شده‌است‌. طی نمونه‌گیری هدفمند و نظری 38 مشارکت‌کننده وارد شدند و با استفاده از مصاحبه‌‌های عمیق نیمه ساختاریافته، داده‌ها جمع آوری و با روش‌ گرنددتئوری کوربین و اشتراوس (2015) طی چهار مرحله (1- تحلیل داده‌ها برای مفاهیم،2-برای زمینه، 3- برای فرایند،4- ترکیب طبقات) تجزیه‌وتحلیل گردیده‌است. از نرم افزار MAXQDA10 برای مدیریت و تحلیل داده‌های کیفی کمک گرفته شده‌است.
یافته‌ها: در مطالعه‌ی حاضر دغدغه اصلی مشارکت کنندگان «سلب زندگی عادی» و تئوری استخراج‌شده از داده‌ها، «اداره‌ی نشانه‌ها در جهت عادی سازی شرایط» بود. این تئوری حاصل کنش/ واکنش پنج‌گانه شامل: کنکاش ذهنی با مشاهده‌ی نشانه‌ها و تلاش برای اطمینان یابی، تلاش برای پنهان‌کردن بیماری، تلاش برای حل اختلافات زناشویی، به‌کارگیری راهبردهای خودمدیریتی و پیگیری فعالانه‌ی درمان بود و درنهایت پیامدی با طیف همسازی با بیماری تا بهبودی نسبی داشت. دغدغه‌ی مشارکت کنندگان درزمینه‌ی «چیرگی نشانه‌ها بر ابعاد زندگی فردی و بین فردی» که شامل هفت زیرمفهوم بود، رخ می‌داد.
نتیجه‌گیری: نتیجه اصلی این مطالعه ارائه تئوری «اداره‌ی نشانه‌ها در جهت عادی سازی شرایط» است. براساس این تئوری زنان در پاسخ به دغدغه‌ی خود، در جستجوی راه‌کارهای مقابله‌ای در زمینه‌های مختلف برآمده و سعی می کنند از راهِ اداره‌ی نشانه‌ها، زندگی خود را عادی سازند.
واژه‌های کلیدی: اختلالات کف لگن، زنان، گرنددتئوری
متن کامل [PDF 1348 kb]   (192 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: 1401/12/2 | پذیرش: 1402/3/10 | انتشار: 1402/9/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن‌سینا است. استفاده غیرتجاری از مطالب وب سایت، با ذکر منبع بلامانع است. 

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق | 

© 2018 All Rights Reserved | Avicenna Journal of Nursing and Midwifery Care

Designed & Developed by : Yektaweb |