دوره 23، شماره 1 - ( 2-1394 )                   جلد 23 شماره 1 صفحات 74-83 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات فارس، شیراز، ایران
2- دانشگاه شهید چمران اهواز ، f.tajikzade@yahoo.com
3- دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت، ایران
چکیده:   (6049 مشاهده)

  مقدمه: پرستاران مهمترین شاخص سنجش برتری یک بیمارستان هستند. تعهد سازمانی عاملی مهم در پیش­ بینی و درک رفتار سازمانی است و شناسایی عوامل موثر بر آن می­تواند در ارتقای تعهد سازمانی کمک کننده باشد. هدف از این پژوهش بررسی رابطه­ی بین رفتار­های حمایتی و غیر حمایتی مدیران و فرسودگی شغلی پرستاران با کنترل تعهد سازمانی است.

  روش کار: این پژوهش یک مطالعه توصیفی و تحلیلی است که بصورت مقطعی انجام شد. جامعه­ی آماری کلیه­ی پرستاران شاغل در یکی از بیمارستان­های شیراز بودند که از طریق نمونه­گیری تصادفی نمونه­ای با حجم 150 نفر مشخص گردید. ابزار‌های سنجش شامل پرسشنامه رفتارهای حمایتی و غیرحمایتی مدیران رونی و گوتلیب (2007)، پرسشنامه تعهدسازمانی آلن و مایر (1990) و سیاهه فرسودگی شغلی مسلش (1985) بود که روایی و پایایی آن در مطالعات مختلف به اثبات رسیده است. داده­ها از طریق تحلیل همبستگی پیرسون، همبستگی جزئی و SPSS/19 تحلیل شد.

  یافته­ها: نتایج بدست آمده نشان داد که بین رفتار حمایتی مدیران و فرسودگی شغلی، تعهدسازمانی و فرسودگی شغلی در سطح 001/0 ≥ P رابطه معکوس و معناداری وجود دارد. بین رفتار غیر­حمایتی مدیران و فرسودگی شغلی رابطه­ی مثبت و معنا داری وجود دارد. در نهایت اینکه ضریب همبستگی سهمی بین مدیریت حمایتی و فرسودگی شغلی بدون کنترل متغیر تعهد سازمانی معنادار می­باشد ولی پس از کنترل متغیر تعهد سازمانی، معنا­دار نمی باشد.

  نتیجه نهایی: نتایج نشان داد که تعهد سازمانی در رابطه­ی بین رفتار حمایتی مدیران و فرسودگی شغلی نقش مهمی را ایفا می­کند بنابراین برگزاری کارگاه­های آموزشی در این مورد برای پرستاران پیشنهاد می­گردد.

 

متن کامل [PDF 787 kb]   (1560 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1393/8/5 | پذیرش: 1393/11/23 | انتشار: 1394/4/8

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.